Bilişim Teknolojisi
Burak DEMİRTÜRK

----HOŞGELDİNİZ------
Bilişim Teknolojisi

Bilişim teknoloji alanı tanıtımı ( Burak DEMİRTÜRK)
 
AnasayfaAnasayfa  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  
Arama
 
 

Sonuç :
 
Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» VMwareWorkstation Full İndir
Çarş. Ağus. 18, 2010 1:04 am tarafından BAYBORA

» Cpuid HWMonitör ve CPU-Z
Çarş. Ağus. 18, 2010 12:55 am tarafından BAYBORA

» windows medıa player 12 ing ama güzel
Çarş. Ağus. 18, 2010 12:45 am tarafından BAYBORA

» AIMP Classic 2.61.570
Salı Haz. 08, 2010 4:40 pm tarafından €mine

» VirtualDub 1.9.9
Salı Haz. 08, 2010 4:12 pm tarafından €mine

» AirSnare 1.5
Salı Haz. 08, 2010 4:00 pm tarafından €mine

» FileZilla 3.3.3 RC 1
Salı Haz. 08, 2010 3:57 pm tarafından €mine

» Driver magician indir & özeLLikLeri
C.tesi Nis. 24, 2010 9:49 am tarafından öSqé

» unLocker inDir
C.tesi Nis. 24, 2010 9:43 am tarafından öSqé

En iyi yollayıcılar
tolga_yinanc (332)
 
The Dualion (300)
 
bhrcn (195)
 
K3riM3 (116)
 
starkey (94)
 
digitalpeach (85)
 
erhan41 (77)
 
HoLLy (65)
 
umit (59)
 
pisikopatyazar (53)
 

Paylaş | 
 

 Network Terimleri ( en cok kullanılan )

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Burock41
Asistan
Asistan
avatar

Mesaj Sayısı : 31
Kayıt tarihi : 04/12/09
Yaş : 25

MesajKonu: Network Terimleri ( en cok kullanılan )   Çarş. Ara. 16, 2009 6:29 pm

10Base-T
Burgulu Twisted Pair kablo ve RJ-45 konnektörlerinden oluşan modern kablolama standartıdır. Bu topolojide iki bilgisayardan daha fazlasının bağlanması için yıldız formunda kablolama yapılır ve paylaştırıcı olarak hub yada switch cihazları kullanılır. Maksimum iletişim hızı 10 Mbit/s dir.

100Base-T
10Base-T ‘deki gibi ancak gelişmiş ağ kartları, paylaştırıcılar ve içerisinde daha çok hat bulunduran Cat5 veya Cat6kablolar ile 100Mbit/s hıza ulaşılmasını sağlar.

Access Point
WAN (Wide Area Network) larda ve WLAN (Wireless Local Area Network) larda telsiz sinyallerinin güçlendirilmesi ve paylaştırılması için kullanılan bir yöntemdir. Kablolu LAN (Local Area Network)’larda hublara benzer bir biçimde, Access Point’lerde veri paylaşımını sağlar. Access Point’ler sinyalleri güçlendiren ve daha uzak mesafelere ulaştırılmasını sağlayan Repeater görevini görür.

ADSL
Asymetric Digital Subscriber Line (Asimetrik Sayısal Abone Hattı) sözcüklerinin baş harflerinden oluşan ADSL, mevcut telefonlar için kullanılan bakır teller üzerinden yüksek hızlı veri, ses ve görüntü iletişimini aynı anda sağlayabilen bir modern teknolojidir.

Anonymous
Adı bilinmeyen bir kişi veya bilgisayarın açıklanması için kullanılır.

ARP
Address Resolution Protocol (Adres Çözümleme Protokolü) sözcüklerinin baş harflerinden oluşur. Mevcut bir 32-Bit Internet Protovol (IP) adresine karşılık olarak MAC adreslerinin elde edilmesi için kullanılır. Bu sayede IP adresi bilinen bir bilgisayarın donanım (MAC) adresi elde edilebilir.

Bandwidth
Ağ ve modem bağlantısının maksimum kapasitesidir. Modem hızı genelde BPS (Bir per second) ile ölçülür. Bu değer ne kadar artarsa verilerin daha hızlı alınıp gönderilebileceği anlaşılır.

Bridge
Bilgisayar köprüsü olarak bilinen bu aygıtlar iki yerel ağın (LAN) veya aynı LAN içerisinde iki bölümün birbirlerine bağlanması için kullanılır. Router dan farklı olarak iletişim kuralından bağımsız çalışır. Aygıt, gelen paketleri analiz etmeden basit bir biçimde iletir.

Broadcast
Belirli bir alan içerisinde yer alan tüm kullanıcılara mesaj gönderilmesini sağlar. Bilgisayar ağlarında broadcast adresleri sintallerin ağda paylaşılması için kullanılır ve ağa eklenen yeni cihazın varlığı bu sayede tüm diğer ağ kullanıcılarına iletilir. Ağ üzeride broadcast adresleri 255 ile biter, ve bu adresi bir bilgisayara veremezsiniz.
Örneğin, 192.168.1.255Bus Topolojisi
Her bir bilgisayarın ve ağ aygıtının ağdaki kurulum biçimi ve tek kablo üzerinden mi, yoksa omurga kullanılarak mı bağlanacaklarını tanımlar.

Client
Sunucu veya ana bilgisayar üzerindeki kaynakları paylaşan istemcilere denilir. Ağdaki her çalışan masaüstü bilgisayar “istemci” olarak adlandırılır.

Çevirmeli AğBir bilgisayarın modem yada ISDN kartlarıyla, başka bir ağa bağlanmasını sağlayan Microsoft Windows fonksiyonudur. Burada modem, sanal ağ kartı olarak görülür. Genellikle bilgisayarların ISS (İnternet Servis Sağlayıcı)’ler üzerinden internete bağlanması için kullanılır.

DHCP
Ağdaki bilgisayarlara otomatik olarak IP adresi, Ağ maskesi, DNS sunucusu ...vb gibi adreslerin atanmasını sağlar.

DNS Sunucusu
Alfanümerik metin ağ adreslerinin sayısal IP adreslerini dönüştürülmesini için kullanılan bir adres defteri türüdür. En basit dns sunucusu Windows Xp de C:\Windows\System32\Drivers\Etc klasöründeki Hosts dosyasıdır.

Gateway
Bir ağ için farklı bir ağa geçiş noktası, yanı diğer adıyla “ağ geçidi”dir. Yanlızca erişim noktası olmasının ötesinde IP adres paylaşımıi adres çözümleme, IP adres dağıtımı ve Firewall gibi ek hizmetler sunan yazılımlardır.
Örneğin Cisco routerlar DHCP sunucusu olarak da kullanılabilinir.

Guest
Bilgisayar ağlarına erişim konusunda çok kısıtlı kullanım hakkı tanıyan ziyaretçi kullanıcı hesabıdır. Bazı işletim sistemlerine, kurulumun ardından otomatik olarak benzer bir hesap açılır. Eğer bilgisayarınıza sizden başka kullanıcıların erişmesini istemiyorsanız bu hesabı devre dışı bırakmalısınız. Çünkü bu hesap hacker saldırıları için potansiyel bir geçiş kapısıdır.

Hub
Artık modası geçmiş olmasına rağmen evlerde sıkça kullandığımız çoklu elektrik prizlerinin LAN’daki karşılığıdır. Bir adrese gönderilen veri paketleri hub ile kolayca tüm istasyonlara iletilir. Doğru alıcının dışında diğer tüm bilgisayarlar da bu paketleri alır. Bu yüzden gereksiz derecede çok büyük veri trafiği oluşur.

IEEE 802.11
IEEE tarafından 1997 yılında kablosuz ağların kullanımını tanımlamak için yürürlüğe konulmuştur. Bu standart altında kablosuz iletişim teknolojileri tanımlanır. Bunlar arasında ev kullanıcılarının en çok ilgilendirenleri 802.11a, 802.11b, veya 802.11g olarak tanımlanır.

IP Adresleri
TCP/IP ağlarında bulunan bir PC (Personel Computer)’nin tanımlanması için gereken sayısal adrestir. IP adresleri 0 ile 255 arasında ve aralarında nokta bulunan dört sayıdan oluşur. (192.168.1.1 gibi) IP adresleri genel ve özel olmak üzere ikiye ayrılır. 192.168.x.x , 10.x.x.x ve 172.16.x.x adresleri özel adreslerdir ve WAN ve LAN larda genellikle bu adresler kullanılır.

IPX/SPX
Internetwork Packet Exchange/Sequenced Packet Exchange’in kısaltmasıdır. Novell’in geliştirmiş olduğu bir iletişim protokolüdür, Novell sistemlere bağlanmak için kullanılır.

MAC
Medium Access Control sözcüklerinin baş harflerinin kısatmasıdır. Bu adres her Network Interface Card (NIC) ın kendine özgü onaltılık adresidir (A1:B2:C34:E5:F6 gibi). MAC adresleri IP adresinden farklı olarak değiştirilemezler ve başka bir ağda kopyası oluşturulamaz. Ancak bir NIC’e ikinci bir sanal MAC adresi verilebilir.

NAT
Network Address Translation sözcüklerinin kısatlmasıdır. Internet erişimi bulunan yerel ağlarda iç trafik için bir veya birden fazla ve dış trafik için ikinci adresin kullanılmasını sağlar. Genelde NAT küçük yerel ağlarda ve ev kullanımında internet bağlantısının çok sayıda bilgisayara paylaştırılmasında kullanılır.

NetBEUI
Microsoft’un geliştirdiği ve sadece Windows işletim sistemi kurulu bilgisayarlara ait ağ iletişim kuralıdır. Genellikle küçük yerel ağlarda tercih edilirdi. TCP/IP nin kullanılmaya başlanmasıyla pek kullanılmayan bir protokol olmuştur.

NETBIOS
Belirli ağ komutları gerçekleştiren özel program parçalarıdır, yazılımlar yada oyunların altında kullanılan ağ iletişim kurallarının birbirinden bağımsız olarak iletişim kurması için kullanılır.

PingPacket InterNet Groper sözcüklerinin kısaltılmasından oluşur. Ping, ağ paketlerinin hatasız bir biçimde istenen adrese ulaşıp ulaşmadığını belirlemek için kullanılır. Ağ hatalarının tespit edilmesinde oldukça yaygın ve faydalı bir uygulamadır.

POP
Post Office Protocol sözcüklerinin kısaltmasından oluşur. E-posta istemcilerini üzerinden mesajların alınması için kullanılır.


ROUTER:
Router internet üzerinde kullanılan , paketlerin varış noktalarına giderken ki bir sonraki uğrak noktalarını belirleyen bir donanım veya kimi zaman bir yazılımdır. Router en az iki ağı birbirine bağlar ve paketlerin hangi yönde gideceğini bağlı olduğu ağların yapılarına ve durumlarına göre belirler. Router`lar olası her türlü yön hakkında bilgileri ve durumlarına ilişkin bir tablo oluştururlar. Bu bilgiyi paketlerin iletilmesi sırasında en güvenli ve en masrafsız yo hesaplayarak yönlendirme işlemini gerçekleştirirler.
ARP ADSRESS RESOLUTİON PROTOCOL:
Yerel bir ağ üzerinde IP adresleri belirlenmiş bilgisayarlar mesajlaşmaya başlamadan önce normalde IP adresinin sahibinin fiziksel adresini sorgulayan gelen bir yayın yaparlar ** broadcasting ). IP adresine sahip bilgisayar kendi fiziksel adresini içeren bir mesajı istemci bilgisayara gönderir ve böylece gerçek veri gönderimi bu adres üzerinden yapılmış olur.
IP ROUTİNG:
Paketlerin net ortamında yönlendirilmesi ve gönderilmesi işlemi Internet Protokolünün görevidir. Paketlerin üzerlerinde yazılı olan adreslere bakarak bunu bir yönlendirme tablosundaki bilgilerle karşılaştırır ve yönlendirmeyi yapar. Bu tablonun oluşturulması görevi ise routing protocolün görevidir. Routing protokolün de çeşitleri vardır ama bunlardan sadece bir tanesi internet yönlendirme domainleri arasında bilgi alışverişi yapar.
ICMP:
Internet Control Message Protokol bu protokol internet protokolün veri iletişimi sırasında beklenmedik bir olay gerçekleşmesi halinde göndereni uyarma görevi üstlenmiştir. ICMP mesajlarına örnek verecek olursak :
UDP
User Datagram Protokol TCP`nin aksine az güvenilir ama daha hızlı olmayı amaçlayan bir protokoldür. Bazı basit istem ve cevap ile işleyen uygulamalarda kullanılması işlemin daha hızlı gelişmesini sağlar. UDP`nin yaptığı paket üzerinde bulunan IP numarasını yanına bir adet port numarası eklemek ve böylece uygulamaların çalışması için gereken socketleri oluşturmak. İnternet`i oluşturan TCP/IP`nin bir başka katmanında bulunan bazı protokol ve uygulamalar da şöyledir:
TELNET: “ Telecommunication Network “ ibaresinin kısaltılmışı, kullanıcıya başka bir hosta bağlanıp ağ üzerindeki diğer hostlara ulaşma imkanı veren bir terminal protokolü
FTP: “ File Tranfer Protokol�? kullanıcıya kendi bilgisayarı ile başka bir bilgisayar arasında dosya transferi yapabilmesine olanak veren bir protokol
ARCHIE:
Kullanıcıya kayıtlı tüm anonymous FTP sunucularında belirli bir dosyanın adını aramasına olanak veren bir araç.
GOPHER: İnsanlara mönü bazlı ve hiyerarşik bir arayüz kullanarak veri repositories arasında arama yapılmasına olanak verev bir araç
SMTP: “Simple Mail Transfer Protokol�? internet üzerinde elektronik olarak posta alım ve gönderimini sağlayan standart bir protokol. SMTP internet üzerindeki e-posta sunucuları arasında ve herhangi bir bilgisayardan e-posta sunucuları arasında ve herhangi bilgisayardan e-posta sunucusuna posta ulaşmasını sağlar.
HTTP:
“The Hypertext Transfer Protokol�? internet üzerinde bilgi değişimini sağlayan baz protokol. WWW üzerinde bilgiler kullanıldığı sisteme bakmaksızın HTML formatında yazılır ve her sistem bu formatı tanır.

SNMP: “The Simple Network Management Protokol�? TCP/IP bazlı network araçlarını yönetmeye yönelik prosedürleri ve veritabanlarını belirler.

WHOIS:
Kullanıcıya internet üzerindeki “ domain �? ve “ domain �?`ler hakkındaki irtibat bilgilerini derleyen veri tabanlarında arama yapma olanağı verir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Network Terimleri ( en cok kullanılan )
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bilişim Teknolojisi :: 11. Sınıf :: NETWORK-
Buraya geçin: