Bilişim Teknolojisi
Burak DEMİRTÜRK

----HOŞGELDİNİZ------
Bilişim Teknolojisi

Bilişim teknoloji alanı tanıtımı ( Burak DEMİRTÜRK)
 
AnasayfaAnasayfa  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  
Arama
 
 

Sonuç :
 
Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» VMwareWorkstation Full İndir
Çarş. Ağus. 18, 2010 1:04 am tarafından BAYBORA

» Cpuid HWMonitör ve CPU-Z
Çarş. Ağus. 18, 2010 12:55 am tarafından BAYBORA

» windows medıa player 12 ing ama güzel
Çarş. Ağus. 18, 2010 12:45 am tarafından BAYBORA

» AIMP Classic 2.61.570
Salı Haz. 08, 2010 4:40 pm tarafından €mine

» VirtualDub 1.9.9
Salı Haz. 08, 2010 4:12 pm tarafından €mine

» AirSnare 1.5
Salı Haz. 08, 2010 4:00 pm tarafından €mine

» FileZilla 3.3.3 RC 1
Salı Haz. 08, 2010 3:57 pm tarafından €mine

» Driver magician indir & özeLLikLeri
C.tesi Nis. 24, 2010 9:49 am tarafından öSqé

» unLocker inDir
C.tesi Nis. 24, 2010 9:43 am tarafından öSqé

En iyi yollayıcılar
tolga_yinanc (332)
 
The Dualion (300)
 
bhrcn (195)
 
K3riM3 (116)
 
starkey (94)
 
digitalpeach (85)
 
erhan41 (77)
 
HoLLy (65)
 
umit (59)
 
pisikopatyazar (53)
 

Paylaş | 
 

 ULAŞIM KATMANI GÜVENLİK İLETİŞİM KURALLARI

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
Musa.cagman
Asistan
Asistan


Mesaj Sayısı : 25
Kayıt tarihi : 10/12/09

MesajKonu: ULAŞIM KATMANI GÜVENLİK İLETİŞİM KURALLARI   Perş. Ara. 17, 2009 2:27 pm

1. Giriş

Ulaşım katmanında güvenli iletişim için kullanılan güncel iletişim kuralları (protokoller) SSH, SSL, PCT ve TSL sırasıyla açıklanacak. Bunların öncülleri olan SP4, ESM ve TLSP ise oldukça eski iletişim kuralları.

2. SSH

Tatu Ylönen tarafından geliştirilen SSH (Secure shell, Güvenli kabuk) bir bilgisayara uzaktan girmenizi ve orada komutlar çalıştırmanızı sağlayan oldukça basit yapılı bir uygulama. SSH güçlü bir asıllama ve güvenli iletişim gereklerini karşılayarak telnet vb. İletişim kurallarının yerini alıyor. Biri ticari olan iki ayrı isimle piyasada bulunuyor. SSH iletişim kuralının çalışması aşağıdaki şekille özetlenebilir:İstemcinin gönderdiği asıllama isteğine sunucu açık konak anahtarını ve açık sunucu anahtarını göndererek yanıt verir. Konak anahtar çifti konağa özeldir ve sunucunun kurulması sırasında oluşturulur. Bu anahtar daha sonra değiştirilmez. Sunucu anahtar çifti fazladan güvenlik için eklenmiştir. Genelde saatte bir değişecek şekilde ayarlanır. Konak aldığı bu anahtarlarla yarattığı bir simetrik oturum anahtarını iki kere şifreleyerek sunucuya gönderir. Ayrıca, yaratılan oturum anahtarına şifrelenmeden önce fazladan güvenlik için rastgele sayılar da eklenir. Daha sonra, sunucu oturum anahtarıyla şifrelenmiş bir onay iletisi gönderir. Bu güvenli oturumun ilk iletisidir. Bundan sonraki iletiler oturum anahtarıyla şifrelenmiş olarak iletilecektir.

İstemcinin sunucuyu geçerli sayması için iletişim kuralında herhangi bir tanımlama yoktur. Sunucunun asıllanmasının önceden istemciye yerleştirilmiş bir konak anahtarı - konak adresi listesi ile yapıldığı varsayılır. Listede kayıtlı olmayan bir konak anahtarı ile karşılaşıldığında istemci tarafındaki yazılım kullanıcıyı uyaracaktır. Kullanıcının onayı olursa, istemci yazılım bu yeni konak anahtarıni kaydeder. Sunucu anahtarı hiçbir zaman istemci tarafında kaydedilmez.

Sunucu tarafından kullanıcı asıllaması gerekirse bu iki farklı yolla yapılabilir: Eğer parola ile asıllama yapılacaksa bu parola zaten şifrelenmiş olan hattan gönderilir. Eğer RSA asıllaması yapılacaksa sunucu yarattığı rastgele bir sayıyı kullanıcının açık anahtarı ile şifreleyerek gönderir. İstemci tarafında yazılımın kullanıcının gizli anahtarını kullanabilmesi için bir parola sorulur. Bu parolanın onaylanmasıyla yazılım kullanıcının gizli anahtarı ile metni çözerek yaratılan rastgele sayıyı bulur. Yanıt olarak sunucuya rastgele sayının özü ve bağlantıyla ilgili bazı ek bililer gönderilir.

SSH iletişim kuralı bir kayıt iletişim kuralı ve onun üzerine kurlu bir tokalaşma iletişim kuralından oluşmuştur. SSH iletişim kuralı ile kullanılabilecek sıkıştırma ve şifreleme algoritmaları ile asıllama sırasında desteklenen şemalar aşağıdaki tablolarda gösterilmiştir.

Sıkıştırma algoritmaları
yok sıkıştırma yok Zorunlu
zlib GNU ZLIB seçimli
Şifreleme algoritmaları
yok şifreleme yok seçimli
3des-cbc 3-DES zorunlu
idea-cbc IDEA seçimli
arcfour ARCFOUR seçimli
blowfish-cbc Blowfish seçimli

Asıllama algoritmaları
yok asıllama yok seçimli
hmac-md5 HMAC-MD5 seçimli
hmac-sha HMAC-SHA seçimli
md5-8 8 bayt MD5 + veri + anahtar seçimli
sha-8 8 bayt SHA + veri + anahtar seçimli
sha SHA + veri + anahtar zorunlu
Anahtar değişimi algoritması
double-encrypting-sha çifte şifreli anahtar değişimi zorunlu

Asıllama Yöntemleri
password
securid
skey
opie
publickey
hostbased
kerberos4
kerberos5
kerberos-afs


3. SSL

Netscape Corporation tarafından geliştirilen SSL (Secure sockets layer) iletişim kuralı da SSH’a benzer katmanlara sahiptir. SSH’dan temel farkı, anahtarların elle yönetimi yerine izin belgesi (sertifika) tabanlı kamusal anahtar altyapısını (PKI) kullanabilmesidir. Birçok işletim sisteminde yazılım ile ulaşım katmanı iletişim kurallarının haberleşmesini sağlayan BSD Sockets gibi arayüzler bulunur. SSL, güvenlik düzeneklerini bu arayüzlere taşıyarak tüm TCP/IP iletişimini güvenli kılmak fikri üzerine kuruludur. SSL iletişim kuralının nereye yerleştiği aşağıdaki şekilden görülebilir:İletişim kuralları yığınında yerleştiği yerden ötürü SSL kullanan yazılımlar ile kullanmayan yazılımların kapı numaraları çakışmaktadır. Bunun çözümü üç şekilde olabilir: SSL destekleyen her bir uygulama iletişim kuralı için yeni bir kapı numarası atanır, alışıldık kapı numaraları kullanılarak güvenlik seçenekleri uygulama iletişim kuralına bırakılır ya da TCP paketlerine SSL kullanılıp kullanılmadığını belirten bir alan eklenir. Şu an için görünen ilk seçeneğin kullanıldığı.

Şekilde görüldüğü gibi SSL iki ayrı katmana ayrılır: SSL kayıt katmanı ve SSL tokalaşma katmanı. SSL kayıt katmanı üstündeki iletişim kurallarından aldığı verinin parçalanması, asıllanması ve şifrelenmesi ile ilgilenir. Bu katmanın üzerinde SSL’in diğer katmanları çalışır. Bunların en önemlisi tokalaşma iletişim kuralıdır.

SSL tokalaşma iletişim kuralının ereği sunucu ile istemci arasında bir bağ oluşturmak, şifreleme, sıkıştırma kurallarını belirlemek, gerekirse tarafları asıllamak, oturum için gerekli anahtarları oluşturmaktır. Tabloda verilen iletiler kullanılır:

İlk iki iletinin içerdiği bililer alttaki kutularda gösterilmiştir. Bu iki iletinin değişiminin ardından sunucu seçime bağlı bazı bilileri istemciye gönderir. Göstermek gerekirse, sunucu, eğer yetki belgesi ile asıllanıyorsa CERTIFICATE iletisi gönderilir. Asıllama için sadece sunucunun anahtarını denetleyeceksek SERVERKEYEXCHANGE iletisi gönderilir. Sunucu bu aşamanın bittiğini SERVERHELLODONE iletisiyle belirtir. Daha sonra, istemci anahtar değişimini başlatacak iletiyi gönderir. Bu aşamada da seçime bağlı iletiler vardır. Anahtar değişimi genellikle Difie-Hellman yöntemiyle olur. Şifreleme şartları da karşılıklı bildirilerek bağ kurulur.

Eğer daha önceden kurulmuş bir oturum varsa her iki tarafında onayıyla bu oturuma devam edilmesi olasıdır. Bu durumda şu altı ileti bağın kurulmasında yeterli olur.


Ciddi bir güvenlik açığı barındırmayan SSL, internetin en sık kullanılan güvenlik iletişim kuralıdır. Ticari ve açık geliştirilmiş çeşitlerine kolay erişilebilir. Tek sorun, Amerikan dışsatım yasalarının kriptografiye izin vermemesidir. Bu sebeple uluslararası sürümleri güçsüz anahtarlarla çalışırlar.

4. PCT

PCT (Private communication technology, kişisel iletişim teknolojisi) Microsoft tarafından 1995 yılında Netscape’e karşılık vermek amacıyla çıkarılmış, temelinde SSL 2.0’dan farkı olmayan bir iletişim kuralıdır. Dört ileti ile bağ kurulur. PCT kayıt iletişim kuralı üzerinde çalışan PCT tokalaşma iletişim kuralından oluşan iki katlı bir yapısı vardır.

5. TLS

IETF tarafından SSL 2.0, SSL 3.0, SSH 2.0 ve PCT 1.0 temel alınarak geliştirilmiştir. İlk taslağı SSL 3.0 taslağı kopyalanarak oluşturulmuş, daha sonra üzerinde değişiklikler yapılmıştır. Öncelikle HMAC yapısı geliştirilmiş ve IPSec TLS’de kullanılır şekle getirilmiştir. SSL’de bulunan yayınlanmamış teknolojiler taslaktan çıkarılmıştır. TLS kayıt ve tokalaşma iletişim kuralları ayrılarak geliştirilmiş ve belgeleri hazırlanmıştır. Tüm bunların yanında geriye uyumu sağlamak amacıyla TLS 1.0 SSL 3.0 ile çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır. Kerberos asıllamasının ve parola asıllamasının taslağa eklenmesi önerilmiştir.

6. Sonuçlar

Anlatılan iletişim kuralları arasında önümüzdeki günlerde varlığını sürdürecekmiş gibi görünen, SSL’in devamı olan TLS ve SSH. Küresel anlamda SSL’in bügün dahi yaygın kullanıldığını görüyoruz. SSH ise daha küçük ağlarda da olsa aynı seviyede yaygın kullanılıyor. İlginç bir çalışmada SSH’in sunucu anahtarlarını karşıdan yüklemek ya da karşıya yüklemek için SSL ya da TLS kullanılıyor. Yaygın olmamakla birlikte ilk örneği UNIX dizgeler için deneme amaçlı çalıştırılmakta.

SSL ve TLS’nin uygulama iletişim kurallarının yapılarını değiştirmediğini ve bu sebeple ancak geçici bir çözüm olarak ele alınması gerektiğini savunanlar da olduğunu söylemek gerek. Bundan başka bu iletişim kurallarının bağ merkezli olması dolayısıyla karşılaşılan götürüleri var. Örneğin, UDP ile iletişim kurmak olası değil. Dahası, vekil sunucular kullanıldığında bu iletişim kuralları işlerliklerini yitireceklerdir çünkü bu iletişim kuralları ortadaki adam saldırılarını engellemek üzerine kuruludur. Bunu engellemek için vekil sunucular yerine güvenlik duvarları, paket süzgeçleri getirilebilir ya da tünelleme yapılabilir. Bu hâlde de aynı kapı numarasıyla güvenlik mekanizması içermeyen bir hizmete saldırı yapılabilecektir.

Tamamına bakıldığında, bu katmandaki iletişim kurallarının hiçbirinin trafik çözümlemesine ya da sel (flooding) saldırılarına karşı savunması olmadığı gözden kaçmamalıdır.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
ULAŞIM KATMANI GÜVENLİK İLETİŞİM KURALLARI
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Bilişim Teknolojisi :: 11. Sınıf :: NETWORK-
Buraya geçin: