Bilişim Teknolojisi
Burak DEMİRTÜRK

----HOŞGELDİNİZ------
Bilişim Teknolojisi
Burak DEMİRTÜRK

----HOŞGELDİNİZ------
Bilişim Teknolojisi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Bilişim Teknolojisi

Bilişim teknoloji alanı tanıtımı ( Burak DEMİRTÜRK)

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» VMwareWorkstation Full İndir
Sıfırdan En Gelişmişe Linux SERVER kurulumu ve kullanımı! Icon_minitimeÇarş. Ağus. 18, 2010 1:04 am tarafından BAYBORA

» Cpuid HWMonitör ve CPU-Z
Sıfırdan En Gelişmişe Linux SERVER kurulumu ve kullanımı! Icon_minitimeÇarş. Ağus. 18, 2010 12:55 am tarafından BAYBORA

» windows medıa player 12 ing ama güzel
Sıfırdan En Gelişmişe Linux SERVER kurulumu ve kullanımı! Icon_minitimeÇarş. Ağus. 18, 2010 12:45 am tarafından BAYBORA

» AIMP Classic 2.61.570
Sıfırdan En Gelişmişe Linux SERVER kurulumu ve kullanımı! Icon_minitimeSalı Haz. 08, 2010 4:40 pm tarafından €mine

» VirtualDub 1.9.9
Sıfırdan En Gelişmişe Linux SERVER kurulumu ve kullanımı! Icon_minitimeSalı Haz. 08, 2010 4:12 pm tarafından €mine

» AirSnare 1.5
Sıfırdan En Gelişmişe Linux SERVER kurulumu ve kullanımı! Icon_minitimeSalı Haz. 08, 2010 4:00 pm tarafından €mine

» FileZilla 3.3.3 RC 1
Sıfırdan En Gelişmişe Linux SERVER kurulumu ve kullanımı! Icon_minitimeSalı Haz. 08, 2010 3:57 pm tarafından €mine

» Driver magician indir & özeLLikLeri
Sıfırdan En Gelişmişe Linux SERVER kurulumu ve kullanımı! Icon_minitimeC.tesi Nis. 24, 2010 9:49 am tarafından öSqé

» unLocker inDir
Sıfırdan En Gelişmişe Linux SERVER kurulumu ve kullanımı! Icon_minitimeC.tesi Nis. 24, 2010 9:43 am tarafından öSqé

En iyi yollayıcılar
tolga_yinanc (332)
Sıfırdan En Gelişmişe Linux SERVER kurulumu ve kullanımı! Vote_lcapSıfırdan En Gelişmişe Linux SERVER kurulumu ve kullanımı! Voting_barSıfırdan En Gelişmişe Linux SERVER kurulumu ve kullanımı! Vote_rcap 
The Dualion (300)
Sıfırdan En Gelişmişe Linux SERVER kurulumu ve kullanımı! Vote_lcapSıfırdan En Gelişmişe Linux SERVER kurulumu ve kullanımı! Voting_barSıfırdan En Gelişmişe Linux SERVER kurulumu ve kullanımı! Vote_rcap 
bhrcn (195)
K3riM3 (116)
starkey (94)
digitalpeach (85)
erhan41 (77)
HoLLy (65)
umit (59)
pisikopatyazar (53)

Sıfırdan En Gelişmişe Linux SERVER kurulumu ve kullanımı!

2 posters
YazarMesaj
kirikhanli

Sıfırdan En Gelişmişe Linux SERVER kurulumu ve kullanımı! Empty
MesajKonu: Geri: Sıfırdan En Gelişmişe Linux SERVER kurulumu ve kullanımı!   Sıfırdan En Gelişmişe Linux SERVER kurulumu ve kullanımı! Icon_minitimeCuma Ocak 22, 2010 9:43 pm

Ama önce Administratör 'ün şifresini değiştirmenizi ve Admin yani (Root) olmanızı öneririm çünkü bu çok gerekli olacak. Bunun için Linux Ubuntu destktop sürümünde anlattığımı aynen uygulayabilirsiniz

Arkadaslar ben bu root olma isini pek anlayamadim .daha detayli bilgi veriirseniz cok memnun olurum
starkey
Uzman
Uzman
starkey

Sıfırdan En Gelişmişe Linux SERVER kurulumu ve kullanımı! Empty
MesajKonu: Sıfırdan En Gelişmişe Linux SERVER kurulumu ve kullanımı!   Sıfırdan En Gelişmişe Linux SERVER kurulumu ve kullanımı! Icon_minitimeC.tesi Ocak 09, 2010 1:16 pm

Sıfırdan en gelişmişe Linux başlığını açtığımda, Microsoft ürünlerinden Windows XP ya da Windows Vista, ya da Windows 7 yerine geçebilecek ücretsiz ve sorunsuz bir Linux yazılımı araştırması yapmakla ilgileniyordum. Şu başlıkta (Burayı Tıklayın) görebileceğiniz gibi bu sorunu şükürler olsun ki çözdüm artık bir ubuntu kullanıcısıyım.
Bu çalışma başarı ile sonuçlanınca, kendime ve Linux'a güvenim daha da arttığı için, artık Linux Server konusuna da el atmaya karar verdim.

Ve hemen ubuntu sunucularına bağlanıp, Ubuntu 9.10 Server sürümünü indirmeye karar verdim.

İşte ubuntu server sürümünü indirdiğim adres : download ubuntu server

Bu adrese gidin ve size uygun olan Ubuntu Linux Server sürümünü indirin. Tabi lokasyon kısmından Türkey'i seçmeyi unutmayın ki Türkçesi gelsin. Ayrıca dikkat etmeniz gereken hususlar varsayılan olarak 64bit sürümü gelmektedir. Eğer i386 bir makineye yani 32bit bir makineye kurulum yapacaksanız; Alternative download options Bu yazıyı tıklayın ki, altında 32 bit bölümünü seçebilesiniz.
(Bu metin gofrm.com 'da yayınlanmak üzere yazılmış olup, başka yerlerde alınması halinde : Sıfırdan Linux Server öğreniyorum. adresinin açıkça alıntı olarak görüntülenmesi ve bu parantez içindeki yazının da altına eklenmesi zorunludur.)

İndirdiğim Ubuntu 9.10 Server i386 (32bit) sürümünü CD 'ye (20x hızında) yazdırdım. Ve kuruluma başladım.

Kurulum aşamalarında, en çok zorlanacağınız şey, harddiski bölümlendirmedir. Özellikle Windows Server ve Linux server'ı aynı makinede kurarım diye (Acemi iken) hiç düşünmeyin. Bu aşama sizi zorlayabilir ve Linuxla uğraşmayı bırakabilirisniz. Bu işlemi biraz daha tecrübe sahibi olduktan sonraya bırakın.

(Not: Ben acemi biri olarak bu aşamayı da çözdüm biraz zorlandım ama yapılamayacak kadar zor değil. Ancak size yine de öneri olarak harddiski tek parça halinde Linux server'a ayırmanızı tavsiye ediyorum.)

Bir de ext4 olarak formatladım. Ama siz benim yaptığımı değil aşağıda anlattığımı yapın. (Size anlatmak için yeniden aşağıdaki ayarları yapmak için bilgisayarı baştan kuruyorum.)

Kurulumu sırasıyla anlatıyorum. (Aşağıda parantez içinde yazdıklarım benim seçimlerimdir. Academy)
1. CD 'den açtığınız anda dil seçim ekranı gelir. (Beyaz zemin üzerinde Türkçe yi gönül rahatlığı ile seçebilirsiniz.)

2. Ubuntu kurulum seçenekleri gelir, Ubuntu Sunucusunu Kur'u seçin.
3. Dil için ülke seçin (Türkiye)
Sıfırdan En Gelişmişe Linux SERVER kurulumu ve kullanımı! 001
4. Dil için klavye seçin (Türkçe seçili gelir, değişiklik yapma deyin.)
5. Klavye kökeni (Türkiye)
6. Türkiyede çok klavye var hangisi der (Turkey) (Türkçe Q klavye demektir.)
(Not buraya kadar hep varsayılanları seçerek ilerledik aslında)

.. Kurulum yapılıyor...

7. Bu sırada ağ kablosunun takılı ve DHCP olan bir modeme bağlı olması gerekmektedir.
8. Makine adı seçin : gofrm_server yazabilirsiniz.
9. Disk biçimlendirme : Kılavuzla - diskin tamamını LVM ile ayarlayarak kullan
- Diski seç
- Silinecek emin misin? (Evet)
- LVM yapılandırılsın mı (Evet)
- Diski bölelim mi? (80.0 GB..............) (Hayır bölme / bu rakamı değiştirmezsen tümünü kullanır. (Devam)
- Diski buna göre formatlıyorum emin misin ? (Evet)
- Bu metin gofrm için oluşturulmuştur izinsiz (bu sayfaya link verilmeden) kullanılması yasaktır.

... Çay almaya çıkabilirsiniz... 5-6 dk kurulum yapılacak.

10. Yeni Kullanıcının tam adı : academy player gofrm
11. kullanıcı hesabı : academy
12. Parola : gofrmparola
Doğrulamak için bir daha.
Girdiğiniz parola çok zayıf : (Evet)
13. Ev dizini şifrelensin mi? (Ağdan ya da aynı bilgisayarda ileride açacağınız başka kullanıcılar tarafından /home klasörünüze erişimi yasaklamak isterseniz evet yoksa (hayır)
14. Http vekil sunucu (Active directory ya da modemle sizin aranızda firewall gibi bi sunucu varsa ve internete onun üstünden erişecekseniz onun bilgilerini girin yoksa boş bırakıp (ileri)
..... 2 - 3 dk kadar da bu kurulum sürecek go frm .............
15. Otomatik güncelleştirmeler (Güvenlik güncelleştirmelerini otomatik yükle)
16. Kurulacak yazılımları seçin (Hiç birini seçmedim) (Not: Lamp = Linux için apache mysql php demektir. ama ben ileride elle kurulumu anlatacağım.)
..... 2 - 3 dk kadar burası sürer...........
17. CD Rom Sürücüsünden CD ÇIKARTILDI! CD 'yi oradan al Çünkü (KURULUM BİTTİ!) Şimdi (devam) diyebilirsin.

Bilgisayar yeniden başlayacaktır. (CD 'yi almayı unutma yoksa yeniden kuruluma döner)

İlk açılış, ilk şaşkınlık!

Eyvah yoksa linux server kullanamayacak mıyım?

Her şey komut satırında olduğu için ve biz windows kullanımına alışmış kişiler olarak ilk başta ya bunda hiç bir şey yok bu nasıl işletim sistemi dedirtecek kadar sizi zolayacağını söylemek istiyorum. Ama (ilerleyen aşamalarda) işin sırrını şöyle çözdüm Linux server'ı sadece kurup bırakıp uzaktan erişerek her işimi yine Linux ubuntu desktop sürümünü kullanarak -.g o f r m .- ayarladım.

exit komutu girdiğiniz her yerden çıkmanızı sağlıyor.
reboot komutu da bilgisayarı yeniden başlatmanızı sağlıyor.

------

Merak etmeyin, Linux'tan zevk alacağınızı ve o size karanlık gelen siyah ekranın aslında ne derinler ne deryalar, okyanuslar içerdiğini keşfettikçe bayılacağınızı garanti ederim.
------

Karşınıza
Server adınız login : çıkıyor oraya yukarıda anlattığım yerde girdiğiniz kullanıcı hesabınızı yazın ve enter'a basın (academy)
Şimdi yukarıda anlattığım bölümde ki şifrenizi girin. enter'a basın.

academy@gofrm_server: $
bunu görüyorsanız artık server'ın içindesiniz hemen bir çok işlem yapmaya başlayabilirsiniz.

Ama önce Administratör 'ün şifresini değiştirmenizi ve Admin yani (Root) olmanızı öneririm çünkü bu çok gerekli olacak. Bunun için Linux Ubuntu destktop sürümünde anlattığımı aynen uygulayabilirsiniz : Sıfırdan en gelişmişe Linux

Ben linux server'ı ilk etapta Web Hosting Sunucusu olarak kullanacağım için önce web server yapmak için gerekli komutları anlatacağım. (İleri de Firewall, File Server vs.. gibi amaçlarla kullanmak için gereken konulara başka başlıklarda değinmeyi düşünüyorum.)

-----------------------------
Not: Linux server kullanıcıları üzülmeyin, bir gün gelecek ve windows gibi olmasa da, mouse ile işlemlerin yapılabileceği bir linux server işletim sistemi sizin için yazacağım inşallah. Yani sıfırdan değil ama örneğin ubuntu 9.10'un görsel bazı işlemlerinin de kullanılabilmesi için birşeyler yapac

ağım. (Tabi buna en az 1 sene var.. 2010 kasımda tekrar görüşelim )

Apache Server kurulum notlarım!

Konsolda; root yetkilerim varken;

root iseniz:
apt-get install apache2

kullanıcı iseniz:
sudo apt-get install apache2

yazıp enter'a basıyorsunuz E / H kısmında E 'ye basın ve kurulumun bitmesini bekleyin.

hepsi bu kadar - g o f r m . c o m.

Bir de, icap ettiği durumlarda (sistemsel değişiklikler) apache'yi restart etmeniz gerekebilir.
o zaman da,

sudo /etc/init.d/apache2 restart

demeniz yeterlidir.

Aslında Bitti ama, .................................................. .................................................. .............

Durdurmak için :
sudo /usr/sbin/apache2ctl stop
diyebiliriz.

Apache 'yi test etmek için;
sudo /usr/sbin/apache2ctl configtest
komutlarını kullanıyoruz.

(Not: apache2: Could not determine the server's fully qualified domain name, using 127.0.0.1 for ServerName Hatası alıyorsanız:
sudo nano /etc/apache2/conf.d/fqdn
veya
gksu "gedit /etc/apache2/conf.d/fqdn"
komutunu yazdıktan sonra oluşan boş dosyaya
ServerName localhost
ekliyoruz. )

Sanal Host
Apache kurulduktan sonra “/etc/apache2/sites-available” diznindeki “default” isimli konfigurasyon dosyasındaki yonergelere gore yanıt verir.
Örneğin, varsayılan sitemizin dizinini “/home/kullanıcı_adı/public_html/” olarak değiştirmek istiyoruz.Bunu yapmak için yeni bir site oluşturup bunu apache2 için aktif etmeliyiz.

- İlk olarak önatılımlı sitenin bir kopyasını alıyoruz
sudo cp /etc/apache2/sites-available/default /etc/apache2/sites-available/mysite

- Konfigürasyonu düzenlemek için metinde editorunde açıyoruz
gksudo gedit /etc/apache2/sites-available/mysite

- DocumentRoot parametresini “/home/kullanıcı_adı/public_html/” olarak değiştiriyoruz.
- parametresini şeklinde değiştiriyoruz.
- ErrorLog and CustomLog parametrelerini de yeni diznlere gore ayarlıyabilirsiniz.

Şimdi eski siteyi kapatıp yenisini aktif etmeliyiz. Bunun için şu komutu kullanıyoruz
sudo a2dissite default && sudo a2ensite mysite

Son olarak apache2 yi yeniden başlatıyoruz
sudo /usr/sbin/apache2ctl restart

Kendi kullanıcı dizininizin içine “public_html” adlı adlı dosyayı oluşturmayı unutmayın...
Test için şu komutu uygulayın
echo 'Hello! It is working!' > /home/user/public_html/index.html

Daha sonra web tarayıcınızda http://localhost u açın.

setup1 adımı izle

setup2 adımı izle

Sıfırdan En Gelişmişe Linux SERVER kurulumu ve kullanımı!
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Linux Avanatajları Ve Dezavantajları...
» Ağ Kurulumu
» Frontpage Nedir Ve Kullanımı
» Linux ile Ağ Yönetimi
» Linux Nedir?