Bilişim Teknolojisi
Burak DEMİRTÜRK

----HOŞGELDİNİZ------
Bilişim Teknolojisi
Burak DEMİRTÜRK

----HOŞGELDİNİZ------
Bilişim Teknolojisi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Bilişim Teknolojisi

Bilişim teknoloji alanı tanıtımı ( Burak DEMİRTÜRK)

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» VMwareWorkstation Full İndir
Öncelikle kısaca Veritabanı ve Oracle ile ilgili temel bilgileri aktarmak istiyorum. Icon_minitimeÇarş. Ağus. 18, 2010 1:04 am tarafından BAYBORA

» Cpuid HWMonitör ve CPU-Z
Öncelikle kısaca Veritabanı ve Oracle ile ilgili temel bilgileri aktarmak istiyorum. Icon_minitimeÇarş. Ağus. 18, 2010 12:55 am tarafından BAYBORA

» windows medıa player 12 ing ama güzel
Öncelikle kısaca Veritabanı ve Oracle ile ilgili temel bilgileri aktarmak istiyorum. Icon_minitimeÇarş. Ağus. 18, 2010 12:45 am tarafından BAYBORA

» AIMP Classic 2.61.570
Öncelikle kısaca Veritabanı ve Oracle ile ilgili temel bilgileri aktarmak istiyorum. Icon_minitimeSalı Haz. 08, 2010 4:40 pm tarafından €mine

» VirtualDub 1.9.9
Öncelikle kısaca Veritabanı ve Oracle ile ilgili temel bilgileri aktarmak istiyorum. Icon_minitimeSalı Haz. 08, 2010 4:12 pm tarafından €mine

» AirSnare 1.5
Öncelikle kısaca Veritabanı ve Oracle ile ilgili temel bilgileri aktarmak istiyorum. Icon_minitimeSalı Haz. 08, 2010 4:00 pm tarafından €mine

» FileZilla 3.3.3 RC 1
Öncelikle kısaca Veritabanı ve Oracle ile ilgili temel bilgileri aktarmak istiyorum. Icon_minitimeSalı Haz. 08, 2010 3:57 pm tarafından €mine

» Driver magician indir & özeLLikLeri
Öncelikle kısaca Veritabanı ve Oracle ile ilgili temel bilgileri aktarmak istiyorum. Icon_minitimeC.tesi Nis. 24, 2010 9:49 am tarafından öSqé

» unLocker inDir
Öncelikle kısaca Veritabanı ve Oracle ile ilgili temel bilgileri aktarmak istiyorum. Icon_minitimeC.tesi Nis. 24, 2010 9:43 am tarafından öSqé

En iyi yollayıcılar
tolga_yinanc (332)
Öncelikle kısaca Veritabanı ve Oracle ile ilgili temel bilgileri aktarmak istiyorum. Vote_lcapÖncelikle kısaca Veritabanı ve Oracle ile ilgili temel bilgileri aktarmak istiyorum. Voting_barÖncelikle kısaca Veritabanı ve Oracle ile ilgili temel bilgileri aktarmak istiyorum. Vote_rcap 
The Dualion (300)
Öncelikle kısaca Veritabanı ve Oracle ile ilgili temel bilgileri aktarmak istiyorum. Vote_lcapÖncelikle kısaca Veritabanı ve Oracle ile ilgili temel bilgileri aktarmak istiyorum. Voting_barÖncelikle kısaca Veritabanı ve Oracle ile ilgili temel bilgileri aktarmak istiyorum. Vote_rcap 
bhrcn (195)
K3riM3 (116)
starkey (94)
digitalpeach (85)
erhan41 (77)
HoLLy (65)
umit (59)
pisikopatyazar (53)

Öncelikle kısaca Veritabanı ve Oracle ile ilgili temel bilgileri aktarmak istiyorum.

YazarMesaj
Burock41
Asistan
Asistan
Burock41

Öncelikle kısaca Veritabanı ve Oracle ile ilgili temel bilgileri aktarmak istiyorum. Empty
MesajKonu: Öncelikle kısaca Veritabanı ve Oracle ile ilgili temel bilgileri aktarmak istiyorum.   Öncelikle kısaca Veritabanı ve Oracle ile ilgili temel bilgileri aktarmak istiyorum. Icon_minitimeÇarş. Ara. 16, 2009 9:55 pm

Belirli bir tarzda oluşturulmuş bilgi topluluğuna veritabanı diyoruz. Bir veritabanı en az bir tablodan , ve her tablo kendi içinde verilerin tutulduğu veri alanları (Data Field)´ndan oluşur.

Satır ve sütunlar tarafıdan meydana gelen birden fazla tablonun oluşturduğu, tabloların birbirleri yerine kullanılabidiği ve aralarında ortak alanların bulunabildiği veritabanlarına "ilişkisel veritabanı" diyoruz. Bu çok basit bir tanım. İlişkisel Veritabanlarını daha sonra ayrı bir konu başlığı altında incelemeliyiz.

Bir veritabanı yönetim sistemi (DBMS: DataBase Management System), kitaplıklar uygulamalar ve yardımcı programların birleşmesinden oluşur ve verilerin saklanması ve yönetilmesi ile ilgili konulardaki ayrıntılardan veritabanı yöneticilerini kurtarır. Aynı zamanda, kayıtların güncellenmesi ve kayıtlar üzerinde araştırma yapılması da mümkündür.

SQL :

İlişkisel veri tabanı yönetim sistemleri (RDBS) modeli ilk önce 1970 yılında Dr.E.F. Codd tarafından tarif edilmiştir. Structured English Query Language (SEQUEL), IBM tarafından Codd?un modeli kullanılmak için geliştirilmiş olup daha sonra adı SQL olarak değişmiştir. Bugün SQL, ilişkisel veri tabanı yönetim sistemleri standartı olarak kabul edilmektedir. Oracle, SQL standartlarının gelişmesinde en önemli rolü oynayan bir kurum olup, SQL standartlarına uygundur.

SQL ilişkisel veri tabanlarindaki tüm kullanicilarin ve uygulamalarin veri tabanina erişmek için kullandiklari komutlar bütünüdür.

SQL komutları ile ,
? Bir veya daha fazla tablodan Veri sorgulama,
? Bir tabloya kayıt ekleme değiştirme ve silme,
? Veri tabanı nesnesi yaratma, değiştirme ve silme
? Veri tabanına ve nesnelerine erişimi kontrol etme
? Veri tabanı bütünlüğünü ve tutarlılığını sağlama işlemleri yapılabilmektedir.

TABLE:
Database de saklanan veriler kümesidir. Herhangi bir tipi yoktur.
ROW :
Table üzerindeki tek bir satırı ifade eder.
COLUMN :
Tablodaki sütunları ifade eder. "Telefon Column", telefon sütunundaki tüm verileri ifade eder.
FIELD :
Tablodaki tek bir satır ve tek bir sütunu başka bir deyişle tek bir hücreyi ifade eder.
PRIMARY KEY :
Tablodaki tekrarlanmayan sütunu ifade eder. bu sütunda aynı kayıt 2 kez girilemez.
SEQUENCE :
Primary key gibi alanlarda kullanabileceğiniz artan ve tekrarlamayan sayı üreten oracle özel tablosudur.
Access ve Microsoft SQL Server´daki Primary key sütunları için otomatik sayı özelliği yerine, oracle´da SEQUENCE tablodan sayı alınıp primary key sütununa manuel yazılacaktır.
VİEW :
Bir ya da birkaç tablodan istenilen alanların alınmasıyla oluşturulan sanal bir tablodur. View, bu tablolar üzerinde gerçekleştirilen bir SQL sorgu sonucu oluşturulur. Bir view üzerinde silme, güncelleme gibi işlemler yapılamaz. Çünkü view oluşturulduğu tabloların sadece o anlık görüntüsüdür ve veritabanında kendi tanımının kapladığı yer haricinde yer kaplamaz. uzun ve karışık veritabanı sorgulamaları için kullanılır.

SQL_NET:
Oracle veritabanı ile kullanıcı arasındaki iletişimi sağlar.

RDBMS :
Oracle´ın server tarafındaki Client/Server destekli iletişim protokoludür. Hızlı ve son derece güvenli bir erişim sağlar.

TCP/IP :
Oracle´ın server tarafındaki IP numaraları sayesinde client / server mimarisi iletişim protokolüdür.

SQL*PLUS:
Oracle komutlarının, SQL cümlelerinin, mantıksal döngülerin çalıştırılabileceği oracle komut penceresidir.

PL/SQL :
Çok güçlü ve kullanışlı bir oracle editörü diyebiliriz. TABLE (new, insert,update,delete), SEQUENCE, VİEW, BACKUP v.s. gibi tüm veritabanı işlemleri için kullanılabilir.

NET8 :
Farklı bilgisayarların veritabanına bağlantı kurması ve server-client arasında veri alışverişinin sağlanabilmesi Net8´in ana görevidir. Net8 ağdaki oracle´a bağlanılacak her bilgisayara (Oracle Client uygulamasıyla) kurulur. Ağ bağlantısı sağlandığında NET8 istemci ile sunucu arasında bir veri taşıyıcısı gibi işlem görür. Ağ üzerinde bir istemcinin sunucudaki veritabanına erişebilmesi için, sunucuda bir ağ servis adının(Net Service Name) ve bir dinleyicinin(LISTENER) oluşturulması gerekir (Oracle Server kurulumu ve kurulumun son aşamasında database create işleminde oluşur).

Tnsnames.ora :
oracleORAX.X etworkAdmin klasöründe bulunur. Database Host name ve Servicename bilgilerini içerir.

ORACLE VERİ TİPLERİ :

CHAR(karakterSayisi) :
Maximum 255 karakterlik sabit uzunluktaki alfanümerik verilerin tutulabileceği alandır.
DATE :
tarih ve saat tutan alandır. Ülke kodu desteği vardır. Standart olan veri tipi DD-MON-YY (31-JUL-05)dir.
MSLABEL :
Trusted Oracle?da kullanılan işletim sistemine ait binary dosyadır.
NUMBER (toplam,ondalık) :
Sayısal verilerin tutulduğu alanlar için kullanılır. İlk hane toplam karakter sayısını(ondalık dahil), ondalık bölümü ise ondalık kısmın uzunluğunu belirtir.
NUMBER(hane) :
Ondalık içermeyen tam sayılar için kullanılan veri tipidir.
NUMBER :
herhangi bir sayı girilmeden belirtilen sayısal alan tipidir. Tavsiye edilmemekle birlikte, oracle tarafından desteklenen maximum sayısal değere kadar veri girilebilir.
VARCHAR2 (sayı):
Maximum 2000 karakterli değişken uzunluktaki alfanümerik dataların tutulabildiği alanlar için kullanılır.
LONG :
2 GB? a kadar karakter bilgi tutabilen bir alan türüdür. Bir tabloda birden fazla long veri tipine sahip alan olamaz. Bu alan üzerinde indeks oluşturulamaz. (*WHERE *GROUP BY * ORDER BY * DISTINC * CREATE CLUSTER *CREATE TABLE AS SELECT *SUBSTR, INSTR gibi SQL cümlelerinde kullanılamaz.)
LONG RAW :
2 GB? a kadar binary bilgi tutabilen alanlar için kullanılır.
RAW (sayı) :
Maksimum 255 byte?a kadar bilgi tutabilen binary alanlar için kullnılır.
ROWID :
Oracle´ın, tablodaki her bir satır için oluşturduğu sıra numarasıdır. Oracle tarafından otomatik oluşturulur.

Oracle veritabanına erişebilmek için bilgisayarımızda Oracle Client uygulamasının kurulu olması gerekmektedir. Oracle Client ile gelen Net8 Configuration Asistant uygulaması kullanılarak Client?ten Servera bağlantı sağlanır. Biz uygulamalarımızda direkt servera değil makinemızdaki Net8 uygulamasına bağlanmaktayız.

Öncelikle kısaca Veritabanı ve Oracle ile ilgili temel bilgileri aktarmak istiyorum.
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» SQL Server veritabanlarında Veritabanı Tasarımcısı ile ilgili dikkate alınması gereken noktalar hakkında (ADP)bılgıler
» BİLGİSAYARLA İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKLİLER [klavyeyle ilgili tuslar kullanımı]
» Simitçi ve Veritabanı
» NETWORK BİLGİLERİ
» WRİLLES BİLGİLERİ